Děkujeme

csob_90 logo_PS_2017_zakladni_verze_na_cervenou                 

 

       praha

Home Články Články 19.4.2012 se konal seminář pro veřejnost na téma Rizika zadlužování
19.4.2012 se konal seminář pro veřejnost na téma Rizika zadlužování PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Ondřej Načeradský   
Čtvrtek, 26 Duben 2012 07:20
Dne 19. dubna se v prostorách Úřadu městské části Praha 2 konal bezplatný seminář na téma „Rizika zadlužování". Jednalo se o první seminář z plánovaného cyklu seminářů pro rok 2012. Seminář pořádala Občanská poradna o. s. Společnou cestou společně s Humanitním odborem Úřadu městské části Praha 2. Seminář byl realizován v rámci projektu Asociace občanských poraden „Dluhové poradenství", který je financován ze zdrojů ČSOB a Poštovní spořitelny. Cílem semináře a potažmo celého projektu je přispět ke zvýšení finanční gramotnosti laické i odborné veřejnosti, pro které byl seminář určen.

 

Přednášejícími byli JUDr. Ondřej Načeradský, vedoucí občanské poradny o. s. Společnou cestou a Mgr. Petra Skuhrová, poradkyně pracující tamtéž. Seminář byl rozdělen do dvou částí.

V první části semináře byli účastníci seznámeni se základními typy závazků. Přednášející se především věnovala rozdílům mezi půjčkou a úvěrem. Účastníkům byly objasněny základní odlišnosti mezi které patří např. legislativní úprava, podstata obou typů závazků, délka promlčecí lhůty atd. Účastníci byli v neposlední řadě upozorněni také na další typy závazků, se kterými se mohou v praxi setkat (závazky vzniklé ze smlouvy o přepravě, na nájemném a službách, u telekomunikačních operátorů aj.).

V úvodu druhé části semináře byli účastníci informováni o základních parametrech spotřebitelského úvěru a také o právech a povinnostech spotřebitele i věřitele, kteří spolu uzavřeli smlouvu o poskytnutí spotřebitelského úvěru. Dále byli účastníci seznámeni se základními kroky, které by měl dlužník učinit před podpisem smlouvy. Zároveň byly účastníkům objasněny důsledky nesplácení vzniklého závazku.

Další seminář je plánován na 31. května 2012. Seminář bude zaměřen na téma „Exekuce a výkon rozhodnutí". V průběhu semináře budou účastníci upozorněni na rozdíly mezi soudním a exekučním řízení. Dále budou seznámeni se základy problematiky soudního výkonu rozhodnutí a exekuce včetně nejčastějších mýtů a omylů. V neposlední řadě budou účastníci informováni o konkrétních formách výkonu rozhodnutí a exekuce. Seminář je vhodný pro laickou i odbornou veřejnost.

 

Bližší informace k realizaci projektu poskytne AOP: tel: 222 211 678, fax: 222 212 723, mob: 774 529 960