Děkujeme

csob_90 logo_PS_2017_zakladni_verze_na_cervenou                 

 

       praha

Home Jsem v dluhové pasti
Jsem v dluhové pasti PDF Tisk Email

Máte dostatečně vysoký plat? Zjistěte si, zda jste dostatečně ohodnocen. V případě, že jste ohodnocen méně než Vaši kolegové v oboru ve vašem okolí, zamyslete se nad změnou práce, abyste se dluhům vyvaroval. Pokud je Vaše mzda vyšší než Vašich kolegů, považujte to za možnou výši mzdy, kterou by jste získal v případě, že byste z jakéhokoliv důvodu o místo přišel.

Zkontrolovat výši mé mzdy ve stejném oboru v mém okolí http://www.merces.cz/?action=form

Nezatěžuje Vás cena nájemného? Zjistěte si, zda je výše Vašeho nájemného ve Vaší lokalitě obvyklá.

Jaký je průměrný nájem/podnájem v mém okolí? http://cenybytu.idnes.cz/cenybytu.asp

Někteří poskytovatelé půjček při zpožděné platbě žádají okamžité uhrazení celé půjčky, jejíž nesplacení může být vázáno vyššími úroky – nenechávejte nic náhodě a dbejte na včasné úhrady půjček.

 

Výpočet výše nezabavitelné částky ze mzdy pro rok 2008
http://www.vyplata.cz/vypocty/vyse-nezabavitelne-castky-ze-mzdy-08.php

Regulace nájemného
http://old.mmr.cz/index.php?show=010025

 

Deset zásad když máte problémy se splácením dluhů1) Dluhy se samy od sebe nevyřeší – problémy s dluhy vyřešíte jedině tehdy, pokud se jim postavíte čelem. Důležité je učinit rozhodnutí  a dluhy řešit aktivně.

2) Pokud je to možné, neřešte své dluhy dalším zadlužením, ale uhrazením stávajících dluhů. Jinak se Vaše situace bude za několik měsíců opakovat znovu.

3) Udělejte si ve svých dluzích pořádek - zjistěte si, komu a kolik dlužíte, kolik splátek musíte ještě uhradit a jaké jsou sankce za opožděné či neuhrazené splátky.

4) Rozdělte si dluhy podle důležitosti – přednost mají dluhy s vysokými pokutami za nesplácení a dluhy související s bydlením – nájem a energie.

5) Pokud pro Vás není možné zaplatit dlužnou splátku, nestyďte se věřitele o své situaci informovat a domluvte si s ním případné odložení nebo snížení částek.

6) Nemožnost splácet dluhy vždy řešte v rámci Vaší domácnosti, proto  o problémech s dluhy informujte Vaší manželku/manžela (partnera/partnerku), s kterými sdílíte domácnost.

7) Neignorujte telefony a vybírejte doporučenou poštu od věřitele – odmítnutím komunikace s věřiteli nic nevyřešíte. Změna adresy a  telefonního čísla Vám nijak nepomůže.

8) Sestavte si osobní/rodinný rozpočet – omezte výdaje na minimum snížením poplatku za kabelovou televizi, internet, telefony, omezte výdaje za cigarety, alkohol a odložte nákup spotřebního zboží, které nutně nepotřebujete.

9) Pokuste se zvýšit své příjmy – po dobu řešení Vašich dluhů si najděte odpolední, večerní nebo víkendovou práci. Pokud máte dobrý vztah se zaměstnavatel, informujte ho o své situaci - může se s Vámi dohodnout na zálohách, další práci, či jiné formě pomoci.

10) Se všemi dokumenty a dopisy od věřitelů přijďte do občanské poradny, seznam občanských poraden najdete na www.obcanskeporadny.cz. Užitečné informace najdete i na www.pomocsdluhy.cz

 

 

 

Bližší informace k realizaci projektu poskytne AOP: tel: 222 211 678, fax: 222 212 723, mob: 774 529 960